Mazhoranca rrëzon te "Ligjet" dekretin e Metës për ligjin e noterisë - Bota Sot
Mazhoranca rrëzon te "Ligjet" dekretin e Metës për ligjin e noterisë

Shqipëria

Mazhoranca rrëzon te "Ligjet" dekretin e Metës për ligjin e noterisë

Më: 4 shkurt 2019 Në ora: 12:37
Foto Ilustrim

Mazhoranca rrëzoi me 10 votat e saj në Komisionin e Ligjeve dekretin e presidentit Ilir Meta për noterinë.

Me 15 janar 2019, Presidenti Meta ktheu për rishqyrtim në Kuvend ligjin “Për noterinë”, me qëllim rishqyrtimin e neneve 61, 65 dhe 76 të këtij ligji.

Në argumentimin e këtij vendimi, meta thotë se ligji “Për noterinë”, nuk është i qartë dhe në harmoni me disa nene të tjera të këtij ligji.

Formulimi i këtij neni sipas kreut të shtetit, përveç se nuk parashikon procedurën se si do të zbatohet në praktikë si dhe nuk përmban asnjë parashikim të shprehur që t’i japë të drejtë Ministrit të Drejtësisë që në bashkëpunim me Dhomën Kombëtare të Noterisë të nxjerrin aktet nënligjore me qëllim parashikimin e gjithë procedurës së hollësishme për realizimin e këtij procesi.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...