Manjani: Është më mirë që Rama të bjerë nga pushteti… - Bota Sot
Manjani: Është më mirë që Rama të bjerë nga pushteti…

Shqipëria

Manjani: Është më mirë që Rama të bjerë nga pushteti…

Më: 19 shkurt 2019 Në ora: 09:48
Ylli Manjani

Mbi idenë e ndryshimit.
————
Skeptikët, mosbesuesit dhe militantët thonë “mirë iku Rama, po kush vjen? Luli është më keq”…

Nuk ka top që e luan idenë e stërprovuar se çdo ndryshim në pushtet është vetëm për mirë. Edhe kur i riu që vjen është njësoj i keq sa ai që ikën, prap është pozitiv ndryshimi.

Është pozitiv sepse pushtetari kur rri gjatë nuk kupton më se çbën. Duhet të bjerë nga pushteti e të dalë në rrugë që ta kuptojë se çka bërë.

Nga ana tjetër i riu që vjen, qoftë dhe për pak kohë ndryshon disa gjëra, të cilat krijojnë shpresë. Edhe nëse prodhon zhgënjim, prap është pozitiv ndryshimi sepse lind prap ideja për ndryshim.

Pra për ta përmbledhur:

Është më mirë që Rama të bjerë nga pushteti dhe të rikthehet prap, sesa të rrijë (të qelbet) aty me idenë se ska kush të vijë.

Në çdo rast pushteti absolut i një njeriu të vetëm nuk duhet pranuar me çdo çmim.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...