Bushati: Ministri me qira në një zyrë shteti, jo me tapi - Bota Sot
Bushati: Ministri me qira në një zyrë shteti, jo me tapi

Shqipëria

Bushati: Ministri me qira në një zyrë shteti, jo me tapi

Më: 20 mars 2019 Në ora: 00:21
Ditmir Bushati

Ish-Ministri i Jashtëm Ditmir Bushati deklaroi në studion e "Tempora" në TV Ora se Ministri ëshytë me qira në një zyrë shteti dhe jo me tapi.

E megjithatë ai deklaroi se nuk ka ndonjë person që të ndihet i lumtur kur lë një zyrë apo përgjegjësi të caktuar që mendon se e ka ushtruar mirë.

Sa i takon dyshimeve rreth Cakaj, ai thotë se të njëjtat paragjykime mund të kenë ekzistuar edhe kur ai mori postin e Ministrit në 2013.

Ditmir Bushati: Nuk ka ndonjë person që të jetë i lumtur që mund të lërë një zyrë apo përgjegjësi të caktuar që mendon se e ka ushtruar mirë. Jam përpjekur për ta bërë atë punë me gjithë kapacitetin tim duke u bazuar tek integriteti, respekti dhe besimi. Por Ministri është me qira në një zyrë të shtetit nuk është me tapi. Është pjesë e një skuadre, stoli i rezervave apo mbrojtja kur je sulmues mund mos të të pëlqejë por në analizë të fundit është trajneri i skuadrës që merr përgjegjësi të bëjë edhe zëvendësimet e duhura apo rifreskimet e duhura. Kam njohur kolegë pa fund që kanë qenë në detyra të rëndësishme, i kanë lënë ato detyra, janë rikthyer.

Opinioni publik me të drejtë  mund të ketë pasur pikëpyetje dhe për mua në 2009 se kush jam, çfarë përfaqësoj pavarësisht se e kisha nisur aktivitetin politik që në 2007. Mu dëshën 6 vite por kur e nisa këtë aktivitet politik nuk e kisha menduar se në 2013 do të isha Ministër i Jashtëm. Me shumë të drejtë edhe në forcën politike të cilës i përkas mund të ketë pasur njerëz dhe duhet të ketë pasur njerëz që e kanë preferuar apo pretenduar këtë pozicion. Edi Rama vendosi për të ma besuar mua këtë portofol. Lirimi nga detyra nuk është asesi fundi i botës, edhe sikur të ishte prapë do të inkurajoja Endrin dhe njerëz si Endri për tu përfshirë në politikë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...