Dy binjaket e lindura në spitalin e Dibrës, përfitojnë çekun e bebes - Bota Sot
Dy binjaket e lindura në spitalin e Dibrës, përfitojnë çekun e bebes

Shqipëria

Dy binjaket e lindura në spitalin e Dibrës, përfitojnë çekun e bebes

Më: 13 prill 2019 Në ora: 17:59
Adea dhe Andra janë dy binjaket e para për këtë vit

Adea dhe Andra janë dy binjaket e para për këtë vit që kanë ardhur në jetë në spitalin rajonal të Dibrës dhe që kanë përfituar bonusin 80,000 lekë secila.

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, shprehet se “163 fëmijë të lindur në spitalin e Dibrës gjatë 3 muajve të parë 2019 kanë përfituar çekun e bebes nga 40,000-120,000 lekë”.

Sipas ministres, bonusi i bebes, politika e re sociale e Qeverisë mbështet rreth 30 mijë familje në vit.

Bonusi i bebes u jep familjeve 40,000 lekë për fëmijën e parë, 80,000 për fëmijën e dytë dhe 120,000 për fëmijën e tretë.

Prindërit e fëmijëve të sapolindur e tërheqin çekin e bebes në maternitetin ku ndodhen duke kryer regjistrimin e menjëhershëm të fëmijës, duke shmangur të gjitha vonesat dhe burokracitë që kanë ndodhur më parë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...