“Dilni nga shtëpitë, do bjerë tërmet 6 ballë!” ‘FAKE NEWS’ në Shqipëri për një tërmet të frikshëm - Bota Sot
“Dilni nga shtëpitë, do bjerë tërmet 6 ballë!” ‘FAKE NEWS’ në Shqipëri për një tërmet të frikshëm

Shqipëria

“Dilni nga shtëpitë, do bjerë tërmet 6 ballë!” ‘FAKE NEWS’ në Shqipëri për një tërmet të frikshëm

Më: 22 shtator 2019 Në ora: 23:04
Foto ilustrim

Në portale dhe rrjete sociale ka marrë me vrull terren një “Fakenews” (LAJM I RREMË) se rreth orës 23:30 minuta në Shqipëri do të bjerë një tërmet apokaliptik prej 6 ballësh të shkallës Rihter.

Lajmi nuk është i vërtetë, por nga ana tjetër ka sjellë panik mes shumë qytetarëve të Tiranës. Shumë prej tyre kanë nisur të dalin nga shtëpitë edhe nisur nga fakti i shtimit të frikës në këto 24 orët e fundit.

Mbi këtë lajm të rremë ka reaguar Ministria e Mbrojtjes e cila sqaron qytetarët që të mos bien pre e panikut pasi gjithçka është një gënjeshtër.

“Prej disa minutash qarkullon ne disa portale dhe rrjete sociale nje lajm i rreme mbi parashikimin e nje termeti me permasa, ne oren 23.30. I bejme thirrje te gjithe qytetareve, te mos bien pre e njoftimeve te tilla keqedashese dhe perhapese paniku pasi nuk ka asnje parashikim te tille shkencor nga asnje institucion shkencor” thotë Ministria e Mbrojtjes.

Mbi lajmin ka reaguar dhe kryeministri Rama me këtë postim:

KY ESHTE NJE FAKENEËS KRIMINAL PER TE PERHAPUR PANIK DHE ÇDO IDIOT QE SHKRUAN PER PARASHIKIME TERMETESH THJESHT DUHET NEVERITUR

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...