Basha zbulon propozimin e Ramës: Ti kryeministër, unë president vetëm... - Bota Sot
Basha zbulon propozimin e Ramës: Ti kryeministër, unë president vetëm...

Shqipëria

Basha zbulon propozimin e Ramës: Ti kryeministër, unë president vetëm...

Më: 10 korrik 2020 Në ora: 15:23
Basha dhe Rama

Kryedemokrati Lulzim Basha ka zbuluar negociatat e fshehta mes PS-së dhe PD-së për reformën zgjedhore.

Basha deklaroi se përherë në adresë të tij kanë dëguar ndërmjetësuesit e emissarët e tij për të arritur një marrëveshje.

“Prej një muaj e gjysmë më ka dërguar ndërmjetësit e tij dhe ka vetëm një kërkesë: ti kryeministër, unë president, vetëm e vetëm që koalicionet të mos ekzistojnë”, deklaroi Basha. Ndërsa shtoi se ka një hile te propozimi për ndryshimin e Kushtetutës.

“A ka budalla që ta besojë atë. Për kodin zgjedhor thotë ka nevojë për konsensus me PD-në, ndërsa për Kushtetutën nuk ka nevojë për bisedime me ne. Nëse do listat e hapura nuk ka nevojë për ndryshimin e Kushtetutës, por këtë e do për ndaluar koalicionet”, tha Basha, duke shtuar se ky është meraku i Ramës.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat