Rama dhe Veliaj te Liqeni, një tjetër oaz sportiv, shezlongë dhe një mol i shtohen parkut

Shqipëria

Rama dhe Veliaj te Liqeni, një tjetër oaz sportiv, shezlongë dhe një mol i shtohen parkut

Më: 28 mars 2021 Në ora: 17:44
Rama dhe Veliaj

Kryeministri Edi Rama, së bashku me kryetarin e Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj vizituan ditën e sotme dy fushat e reja të tenisit, një tjetër oaz sportiv që i shtohet Liqenit të Tiranës, deri dje i zaptuar dhe i mbuluar nga barishtet, ndërsa sot një hapësirë multifunksionale në mes të parkut. Veliaj tha se Liqeni është “çibani” i fundit i çliruar me marrjen e drejtimit të Bashkisë së Tiranës, i transformuar totalisht në funksion të qytetarëve që çdo ditë e më shumë po e frekuentojnë sot parkun e gjelbër të Tiranës.

“Ngaqë ka qenë e zënë me ferra, shumica e njerëzve as nuk e dinin që ishte gjithë kjo hapësirë. Ky na kishte ngelur tamam si ai çibani i fundit për tu çliruar, e kur mbaj mend që erdhëm këtu ditën e parë, e gjetëm dosa, dhi, keca e cdo gjë në Liqen, e paimagjinueshme,” u shpreh Veliaj.

“Ne e kemi zgjeruar për t’iu përshtatur përmasave të Federatës së Tenisit dhe jemi në fazën përfundimtare. Sot që flasim kemi 600 metër katrorë sipërfaqe që është rehabilituar,” u shpreh Erinda Fino, drejtore e Agjencisë së Parqeve dhe Rekreacionit.

Veç dy fushave të tenisit në Parkun e Liqenit janë vendosur dhe dy tavolina ping-pongu, disa stola në formë shezlongu me pamje nga liqeni, si dhe një mol.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat