Të arrestuar për korrupsion në Morinë, 32 policët dalin sot për masë sigurie

Shqipëria

Të arrestuar për korrupsion në Morinë, 32 policët dalin sot për masë sigurie

Më: 10 prill 2022 Në ora: 10:33
Ilustrim

32 efektivët e policisë kufitare në pikën e kalimit në Morinë të arrestuar për korrupsion dhe shpërdorimi detyre dalin sot për masë sigurie.

Ata janë:

Laert Shkëlqim Sulo
2. Ani Xhemal Hoxholli
3. Emilton Ismet Asllanaj
4. Halim Azem Shehu
5. Arben Bajram Kastrati
6. Arjan Ahmet Sokoli
7. Dashnor Ali Braha
8. Elidjana Xhevahir Toçila
9. Endrit Arben Uka
10. Fatri Bari Iseberi
11. Bedri Xhezair Duraku
12. Avni Hajredin Tershalla
13. Arben Man Goçi
14. Reni Isuf Dokolli
15. Shpëtim Qemal Cenaj
16. Atli Nazmi Jashari
17. Klevis Gani Salkurti
18. Muhamet Qemal Cengu
19. Rezarta Refat Lako
20. Vehbi Shukri Nerguti
21. Vojsava Xhevahir Selmani
22. Xhuliana Kastriot Maksutaj
23. Fatri Ruzhdi Braha
24. Arta Myfit Rredhaj
25. Gezim Haxhi Duraku
26. Haqif Elmaz Halilaj.
27. Kapllan Qazim Dogjani
28. Mimoza Reshat Shahinaj (Ismailaj).
29. Xhaferr Bislim Elezi
30. Sazan Elez Ibra
31. Sule Demir Onuzi
32. Urim Ismal Lami (Elezi)

32 efektivët janë arrestuar me urdhër të prokurorisë së posaçme SPAK për akuzën e korrupsionit dhe shpërdorimit të detyrës. Për 17 prej tyre, gjykata e posaçme ka caktuar masën e arrestit shtëpiak, ndërsa 14 të tjerë do të qëndrojnë në arrest shtëpie dhe tre të tjerë  janë pezulluar nga detyra. Operacioni u zhvillua mes Kosovës e Shqipërisë.

Zyrtarisht SPAK tha se pas një hetimi 1 vjeçar, janë lëshuar 34 masa sigurie, 32 prej të cilave janë punonjës policie që kanë ushtruar funksione të ndryshme në Drejtorinë e Kufirit dhe Migracionit Kukës. Nga hetimet ka rezultuar se efektivët e policisë i merrnin shuma montera personave të ndryshme që hynin në territorin e Kosovës

Sipas SPAK ata i kanë kryer veprat penale në bashkëpunim, ku sipas burimeve policët merrnin nga 10 deri në 100 euro personave që kishin sende te paligjshme apo nuk plotësonin dokumentacionin e nevojshëm për të kaluar kufirin. Mësohet se  punonjësit e policisë i bashkonin lekët, dhe në fund i ndanin me njëri-tjetrin. Zyrtarisht Prokuroria e Posaçme thotë se janë dokumentuar 312 episode të veprimeve korruptive të efektivëve të policisë.   

Operacioni është zhvilluar  në bashkëpunim me autoritete e Kosovës, vazhdën e aksionit “Pika”, ku Inspektorati Policor i Kosovë zbarkoi edhe në pikën kufitare në Vërmicë, pas identifikimit të zyrtarëve policorë që dyshohen të jenë të përfshirë në disa vepra penale. Në kuadër të këtij operacioni, më 14 mars, Policia dhe Prokuroria Speciale kishte një aksion të quajtur “Pika” e ku ishin arrestuar 48 policë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat