Demokratët zgjedhin sot kryetarin e tyre, Berisha kërkon ‘bekimin’ e anëtarëve, edhe pse Gjykata ende s’ka folur

Shqipëria

Demokratët zgjedhin sot kryetarin e tyre, Berisha kërkon ‘bekimin’ e anëtarëve, edhe pse Gjykata ende s’ka folur

Më: 22 maj 2022 Në ora: 08:04
Sali Berisha

Anëtarët e Partisë Demokratike për rreth 10 orë do t’iu drejtohen sot kutive të votimit për të zgjedhur kryetarin e ardhshëm të kësaj force politike.

Mundësitë janë të pakta, mes Sali Berishës, liderit historik të demokratëve, që vjen në këto zgjedhje, një vit pas shpalljes non grata dhe Ibsen Elezit, i cili pavarësisht se kishte përballë ish-kryeministrin vendosi që të ishte pjesë e garës.

Procesi i votimit do të nisë në orën 08:00 dhe do të mbyllet në orën 18:00 dhe do të zhvillohet në 108 qendra qendra votimi.

Te dy kandidatët zhvilluan për rreth 10 ditë takime me demokratët në bazë, për të kërkuar mbështetjen e tyre, me Elezin që paraqiti një platformë,  përballë premtimeve të Berishës pë rta bërë PD-në një forcë opozitare të fortë, dhe të denjë për tu rikthyer në qeverisjen e vendit.

Këto zgjedhje, pavarësisht pjesëmarrjes, do të përballen me dyshimin e legjitimitetit të tyre, sa kohë që çështja për njohjen e Komisionit të Rithemelimit si organ drejtues në PD, është ende në dyert e gjykatës së Apelit të Tiranës.

Komisioni për Organizimin e Zgjedhjeve ka marrë të gjitha masat për shpërndarjen e bazës materiale, dhe siç është bërë e udhës në proceset e drejtuara prej tyre, kohë pas kohe do të bëjnë me dije dhe të dhëna për pjesëmarrjen në votime.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat