Sot afati i fundit, Balla thirrje opozitës: Orët në vijim duhet të përdoren me përgjegjësi, mos e digjni raundin e dytë

Shqipëria

Sot afati i fundit, Balla thirrje opozitës: Orët në vijim duhet të përdoren me përgjegjësi, mos e digjni raundin e dytë

Më: 22 maj 2022 Në ora: 10:49
Taulant Balla

Kreu i Grupit Parlamentar i PS, Taulant Balla, u ka bërë thirrje sërish grupeve parlamentar të opozitës për të propozuar emrat për kandidat për President.

Nga qyteti i Fierit, Balla tha se orët në vijim në mbyllje të afatit duhet të përdoren me përgjegjësi dhe nuk duhet të digjet raundi i dytë, siç ndodhi me të pari.

Ai shtoi se nuk e di arsyen se përse grupi parlamentar i PD u tërhoq nga procesi dhe nëse në raundin e tretë PD nuk do të përfshihet, atëherë kreu i shtetit mbetet në dorë të PS,

“Konstatoj me keqardhje që nga opozita nuk ka një qasje për të marrë përgjegjësi për të propozuar zyrtarisht kandidatura. Nuk e di përse PD, grupi i aj parlamentar, u tërhoq nga një proces për të sjellë kandidatura, orët në vijim në mbyllje të këtij afati duhet të përdoren me përgjegjësi. Do ishte joproduktive të digjnim raundin e dytë, megjithatë ne e respektojmë marrëveshjen me grupin parlamentar të PD dhe dy grupet e tjera, që dy raundet e para u takojnë propozimeve të opozitës, por nëse dhe në raundin e tretë nuk do të hyjë në proces, natyrshëm një gjë është e sigurt, në raundin e katërt do të zgjidhet me kandidatë të propozuar prej nesh Presidenti apo Presidentja e re e Republikës”, tha Balla.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat