Vatër zjarri në Troshan të Lezhës, banorët tentojnë shuarjen me mjete rrethanore

Shqipëria

Vatër zjarri në Troshan të Lezhës, banorët tentojnë shuarjen me mjete rrethanore

Më: 6 korrik 2022 Në ora: 17:45
Zjarr në Troshan të Lezhës

Një vatër zjarri është aktivizuar në Fshatin Troshan në disa parcela ullishte dhe misri.

Flaket janë përhapur me shpejtësi nga bimësia e shumtë apo bari i thate, por është favorizuar dhe nga era.

Kanë qenë banorët e zonës ata të cilët janë angazhuar në fikjen e zjarrit me mjete rrethanore ku janë munduar ta vënë nën kontroll të paktën për momentin deri në mbërritjen e zjarrfikëses.

Nuk dihet ende demi i shkaktuar apo nga se është aktivizuar ky zjarr, ndërsa shihet si domosdoshmëri izolimi i flakëve për të mos u përhapur në një zone më të madhe.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat