Shqipëria nis negociatat për grupin e kapitujve themelorë, në fokus “Gjyqësori dhe të drejtat themelore”

Shqipëria

Shqipëria nis negociatat për grupin e kapitujve themelorë, në fokus “Gjyqësori dhe të drejtat themelore”

Më: 27 shtator 2022 Në ora: 16:30
Foto ilustrim

Shqipëria ka nisur në Bruksel negociatat për grupin e kapitujve themelorë, ku në fokus ishte Kapitulli 23 “Gjyqësori dhe të drejtat themelore”.

Grupi negociator shqiptar kryesohet nga Ministrja e Shtetit dhe Kryenegociatorja znj. Majlinda Dhuka.

Në përbërje të tij është zv/Ministrja e Drejtësisë dhe negociatorja për kapitullin 23 “Gjyqësori dhe të drejtat themelore” znj. Adea Pirdeni si dhe përfaqësues të institucioneve shqiptare të sistemit të drejtësisë, përgjegjëse në fushën e luftës kundër korrupsionit dhe të drejtave themelore.

Takimi i sotëm u fokusua, ndër të tjera, në shpjegimin e standardeve të legjislacionit të Bashkimit Evropian lidhur me garantimin e një mbrojtje gjyqësore efektive, politikat antikorrupsion, mbrojtjen e të dhënave personale, mosdiskriminimi, të drejtat e fëmijëve, liria e medias, etj.

Vendimi për hapjen e negociatave u mor në korrik pasi Shkupi zgjidhi një mosmarrëveshje të gjatë me fqinjin e tij, Bullgarinë.

Kjo dritë jeshile për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut mund t’ë çojë në anëtarësimin e dy vendeve në Bashkimin Europian.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat