Seancë e pazakontë në Kuvend/ Korreshi me bilbil, deputetët e tjerë i bien tavolinave

Shqipëria

Seancë e pazakontë në Kuvend/ Korreshi me bilbil, deputetët e tjerë i bien tavolinave

Më: 2 shkurt 2023 Në ora: 13:03
Kuvendi i Shqipërisë

Seancë e pazakontë po zhvillohet këtë të enjte në Kuvend.

Deputeti i Lushnjës, Bledar Korreshi ka një bilbil, ndërsa deputetët e tjerë i bien tavolinave.

Mosprania e kryeministrit Edi Rama ka sjellë tensione të larta edhe këtë seancë plenare, ku grupimi i Berishës bllokoi foltoren për rreth një orë.

Grupimi Berisha kërkoi ndryshimin e rendit të ditës në mënyrë që mocioni me debat për çështjen McGonigal të zhvillohej pa limit kohor dhe të flisnin të gjithë deputetët. Por kjo kërkesë nuk mori votat e nevojshme dhe u rrëzua.

Nga ana tjetër, sot pritej që të zhvillohej interpelanca mes kryeministrit Edi Rama dhe kreut të Grupit të PD-së, Enkelejd Alibeajt mbi çështjen e zyrtarit të FBI-së, Charles McGonigal.

Kreu i qeverisë  nuk ka shkuar në Kuvend dhe ia ka deleguar interpelancën ministres Elisa Spiropali, por kjo nuk është pranuar nga deputetët e PD-së, të cilët kërkojnë interpelancë me vetë Ramën dhe asnjë nga ministrat.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat