Përfundon në kohë rekord ura e Darzezës - Bota Sot
Përfundon në kohë rekord ura e Darzezës

Shqipëria

E hënë, 15 tetor 2018

Përfundon në kohë rekord ura e Darzezës

Më: 4 dhjetor 2017 Në ora: 08:50
Ura e Darzezës

Në një kohë rekord dhe me një punë pa ndërprerje ditë dhe natë, Forcat e Armatosura kanë mundur të ndërtojnë urën në Darzezë dhe sot në mëngjes ajo tashmë është gati.

Pas prishjes së urës si rezultat i reshjeve të dendura që përfshinë të gjithë territorin e vendit ditët e fundit, vjen edhe lajmi i mirë për banorët e kësaj zone në Fier.

Kryetari i Bashkisë së Fierit, Armando Subashi deklaron se është punuar gjatë gjithë natës për ndërtimin e urës në Darzezë dhe sot ajo është pothuajse gati.

Ai thotë se ka mbetur vetëm montimi i elementeve të fundit saj.

Subashi falenderon Forcat e Armatosura që mundën ta realizojnë ndërtimin e urës në një kohë rekord, por dhe për punonjësit e Bashkisë që kanë vazhduar punën gjatë gjithë natës për forcimin e argjinaturës përreth fshatit.

“Ura është vetëm një pjesë e vëmendjes tonë, rreziku i përmbytjes së fshatit vazhdon të ketë pjesën më të madhe të vëmendjes së gjithë strukturave që operojnë në terren. Edhe nëse Vjosa tërhiqet në shtratin e saj natyral, i gjithë uji në fushën e Ferrasit, Kashishtit, apo Çervenit do të vazhdojë të mblidhet në Darzezë, por ne do të vazhdojmë ta superojmë edhe këtë moment me sukses”, deklaron Subashi.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test