Hirscher e nis me fitore edicionin e ri

Skijim

Nga: Kemajl Goca Më: 18 nëntor 2018 Në ora: 15:10

Skiatori austriak, Marcel Hirscher, e nis me fitore edicionin e ri në Kupën e Botës, që u mbaj në Qendrën e Skive në Levi të Finlandës. Kampioni i botës fitoi garën në disiplinën e sllallomit, me kohë të kaluar për 1:51. 04 minuta. Hirscher bëri rrëshqitje jashtëzakonisht të mirë dhe ka pasur kohën më të mirë për 9 qindtat se norvegjezi Henrik Kristoffersen.

Edhe në rrëshqitjen e parë ka qenë më i shpejt për 7 qindtat se Kristoffersen. Prandaj, ka qenë luftë e fortë për vend të parë mes austriakut dhe norvegjezit, megjithatë Hirscher triumfoi dhe fitoi 100 pikë e para në renditjen e përgjithshme të Kupës së Botës.

Në podium ka arritur edhe Andre Myhrer nga Suedia, por me kohë më të dobët për 1 sekondë e 45 qindtat se pozita e parë dhe ka qenë për 4 qindtat se zvicerani Ramon Zenhaeusern që zuri pozitën e katërt.