I riu nga Drenica, këshilltar i ekipit olimpik të Gjermanisë në Breakdance

Sporti

I riu nga Drenica, këshilltar i ekipit olimpik të Gjermanisë në Breakdance

Më: 25 shkurt 2022 Në ora: 22:06
Adnan Dushaku

Para disa dite u zgjodhë Adnan Dushaku, i njohur me emrin e tij artistik LIL AMOK, këshilltar (Coucher) i ekipit olimpik të Gjermanisë në Breakdance (ky sport është pranuar para një kohë në lojërat olimpike).

LIL AMOK ka lindur në Çikatovë të Vjetër në Drenas në vitin 1991 dhe ka ardhur si fëmijë në Gjermani.

Ai është breckdancer shumë i suksesshëm, ku në vitin 1999 ka fituar titullin e kampionit botëror (IBE Crash Fest), pastaj titullin e videos së vitit Hip Hop de Award në vitin 2020, titullin Chelles BATLLE pro Germany si dhe titullin Battle of the Year Germany, për të cilin ka një konkurrencë të madhe. LIL AMOK jeton në Berlin dhe punon si trajner në Breackdance.

Image
Plarent Kiçmari dhe Adnan Dushaku

Këtu një foto e përbashkët e LIL AMOK me të riun 16-vjeçar Plarent Kiçmari, i cili poashtu ka prejardhje nga Kosova (Podujeva) dhe poashtu është kampion evropian në Breakdance në kategorinë e tij si dhe kampion i gjermanisë qe katër vite në kampionatet e organizuara nga TAF.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat