Strugë, vazhdojnë problemet me ujin e pijshëm

Struga

Strugë, vazhdojnë problemet me ujin e pijshëm

Më: 23 dhjetor 2020 Në ora: 16:09
Foto ilustrim

Problemet me furnizimin me ujë për Strugën nuk kanë të ndalur. Problemet zakonisht fillojnë pas orës 17, kur presioni i ujit bie, ndërsa pas orës 22 nuk ka thuajse aspak.

“Niveli i liqenit në fshatin Shum ka rënë për një metër e gjysmë. Burimet që janë në afërsi të tij, nga ku qyteti furnizohet me ujë të pijshëm, janë pothuajse gjysmë të zbrazëta. Si rezultat, nga gjithësej gjashtë pompash uji, vetëm një funksionon për momentin”

Banorët e Shumit nuk mbajnë mend burimet të kenë qenë kaq të zbrazët.

Edhe gastronomët e qytetit përballen me probleme. Ata thonë se përveç punës me kohë të shkurtuar, furnizimi i parregullt me ​​ujë krijon gjithashtu problem për ta.

Mendoj se është koha që zotërinjtë e Ujësjellësit të ulen dhe të zgjidhin problemin, sepse nuk mund të funksionojmë. Kur bëhet fjalë për pagesa janë të parët, ndërsa shërbimi është i fundit. Kur nuk ka ujë nuk ka asgjë, ne nuk mund të bëjmë as kafe. Jemi të bllokuar automatikisht”-tha Ilker Gavaz, gastronom nga Struga.

Nga Ndërmarrja publike Ujësjellësi thonë se janë duke punuar në projekt për përdorimin e ujit nga liqeni, duke ndjekur shembullin e Ohrit. Ekspertët thonë se duhet të hulumtohen zgjidhje alternative, pasi Struga është e shtrirë mbi ujë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat