Pas raportimeve, Google premton që nuk lexon email-et e përdoruesve të Gmail - Bota Sot
Pas raportimeve, Google premton që nuk lexon email-et e përdoruesve të Gmail

Teknologji

E mërkurë, 21 nëntor 2018

Pas raportimeve, Google premton që nuk lexon email-et e përdoruesve të Gmail

Më: 6 korrik 2018 Në ora: 15:46
Foto ilustrim

Posta juaj elektronike mund të mos jetë e sigurt nga sytë e kureshtarve, nëse jeni duke përdorur Gmail, Yahoo! Mail ose Outlook. Dhe sidomos nëse jeni duke përdorur klientë të emaileve të palëve të treta. Një raport i kohëve të fundit zbuloi se disa zhvillues nuk kanë shqetësime rreth lejimit të punonjësve të tyre të lexojnë email që kalojnë përmes aplikacioneve të tyre. Google është përgjigjur me një postim në blog që shpjegon se si ka mekanizma në vend për të parandaluar një abuzim të tillë. Përveç se mekanizmi në fjalë nuk duket se mbron përdoruesit nga palët e treta dhe, ndoshta, edhe nga Google vetë.

Google ka ndaluar të iu jap qasje punonjësve njerëzor në email, pasi u njoftuan raportet e praktikës së saj të biznesit. Dhe ndërsa politikat e kompanisë parandalojnë këtë, duket se ka pak kontroll mbi atë që zhvilluesit e aplikacioneve jashtë Google bëjnë nëpër ato email. Dhe, sipas atyre zhvilluesve, është e zakonshme, ky sekret i departamentit të teknologjisë.

Google thotë se pezullon aplikacionet që thyejnë rregullat e saj, por, sipas këtyre raporteve, ajo kurrë nuk e ka bërë këtë në praktikë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test