Tiranë/ Qytetarë mbesin pa vaksinuar, çfarë po ndodh?

Tirana

Tiranë/ Qytetarë mbesin pa vaksinuar, çfarë po ndodh?

Më: 12 prill 2021 Në ora: 13:03
Tiranë

Një tjetër qytet është duke hasur probleme me vaksinimin. Burime për ‘Faxweb’ bëjnë me dije se qyteti i Lezhës ka mungesë vaksinash dhe për këtë arsye në qendrën e vaksinimin të qytetit nuk është parë asnjë qytetarë.

Ndërkohë në qytetin e Fierit është raportuar gjithashtu një mungesë e vaksinave ndërsa në qendrat e vaksinimit që janë vendosur në qendër të qytetit nuk ka asnjë gjë tjetër veçse tavolinave dhe karrigeve.

Ndërkohë qyteti i Shkodrës ka shtyrë për ditën e nesërme vaksinimin e qytetarëve me sëmundje kronike të moshave 60+ vjeç. Të sëmurët kronikë do të marrin dozën e parë të injeksionit anti-Covid, por nuk përjashtohen as personat e kësaj moshe të cilët nuk kanë sëmundje kronike.

E njëjta panoramë vjen edhe nga qyteti i Durrësit, ku pritet që ditën e nesërme të fillojë vaksinimi i qytetarëve që i përkasin target grupit 60+ me sëmundje kronike.

Ndërsa vaksinimi masiv në Kukës është duke vijuar normalisht, ditën e hëne nisi edhe vaksinimi i personave 60-vjeç me sëmundje kronike, që vijon paralelisht edhe me vaksinimin e mbi 65-vjeçarëve e grup moshave të tjera.

Njësia Vendore e Kujdesit Shëndetësor tha se që nga nisja e pëtij proçesi në Kukës janë kryer 3239 doza vaksine (doza te I dhe doza te II), mosha 65+ jane vaksinuar 1195 persona me doze te I, Vaksina jane realizuar: Pfizerbiontec 1200, AstraZeneca 880 dhe Sinovac 1159. Vaksinimi masiv ka nisur që prej 28 marsit, ndërsa në Kukes po përdoren tre lloje vaksinash, Pfizer, AstraZenca, dhe Sinovac.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat