Rritet numri i përdoruesve të biçikletave në Tiranë

Tirana

Rritet numri i përdoruesve të biçikletave në Tiranë

Më: 30 mars 2022 Në ora: 15:32
Erion Veliaj

Teksa vizitoi pikën më të re të biçikletave në Tiranë, kryebashkiaku Erion Veliaj tha se rritja e numrit të përdoruesve të tyre është një zhvillim pozitiv për kryeqytetin.

Një zgjidhje ekologjike kjo, që sipas Veliajt vjen në kohën e duhur për të përballuar edhe  rritjen e çmimit të naftës për shkak të luftës në Ukrainë.

“Fakti që është trefishuar numri i biçikletave që janë shitur, apo zhdoganuar, është një lajm shumë i mirë. Do të thotë se nuk jemi dorëzuar përpara kësaj sfide për diçka që s’e kontrollojmë dot, por kemi përqafuar një mundësi. Ndaj mezi pres që të shohim, jo vetëm përhapjen e dyqaneve të tilla nëpër lagje, por edhe përhapjen e kulturës që pasohet me shtimin e rrjetit të biçikletave”, tha Veliaj.

Veliaj shtoi se duke parë këtë trend, edhe korsitë e biçikletave do të shtohen.

“Dëgjoja njerëz kur thoshin: te “Myslym Shyri” na u zu korsia e makinave. Ju them: kujtohu pak, a kalonte ndonjëherë makina aty? Në fakt, makinat parkoheshin nga 16 orë në rrugë, pra nuk ishte korsi kalimi. Kështu ka qenë edhe “Rruga e Kavajës” dhe “Zogu i Parë”, tha ai.

Së fundmi, Tirana është bërë pjesë e lëvizjes globale për mbrojtjen e planetit të Tokës, që synon të ndryshojë mënyrën e jetesës në funksion të një mjedisi më të shëndetshëm.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat