Raporti KPP-së: Bashkia e Tiranës, rekord për numrin më të lartë të ankimimeve për tenderat

Tirana

Raporti KPP-së: Bashkia e Tiranës, rekord për numrin më të lartë të ankimimeve për tenderat

Më: 23 prill 2022 Në ora: 22:00
Foto ilustrim

Bashkia e Tiranës vijon të mbajë rekordin për numrin më të lartë të ankimimeve për tenderat e zhvilluar. Nga 768 raste të denoncuara gjatë vitit të kaluar, 501 janë në Bashkinë e Tiranës. Të dhënat e raportit vjetor tregojnë gjithashtu se pavarësisht se janë publikuar më pak procedura se viti paraardhës, numri i ankesave është më i madh.

Bashkia e Tiranës është më problematikja në kryerjen e procedurave tenderuese. Kjo konfirmohet nga raporti vjetor i Komisionit të Prokurimit Publik për vitin 2021.

Referuar të dhënave, në total janë 768 ankesa të paraqitura pranë këtij institucioni për vitin e shkuar, nga të cilat 501 janë vetëm në Bashkinë e Tiranës.

Komisioni raporton se nga 5 079 tendera të realizuara gjatë 2021, për 566 prej tyre me vlerë rreth 112 milionë euro janë paraqitur ankesa. Më tej thuhet se megjithëse gjatë vitit 2021 janë publikuar 1 361 procedura prokurimi më pak se në vitin 2020, janë 27 ankesa më shumë.

Nga 768 rastet e denoncuara në KPP, vetëm 6 janë për procedura ankandi, lejet minerare dhe në fushën e mbrojtjes, pjesa tjetër lidhet me procedura të prokurimit publik.

Sa i përket fazës se kur janë paraqitur ankesat, shihet se 38.8% e denoncimeve lidhen me specifikimet teknike në dokumentet e tenderit dhe rreth 61.2 % e tyre janë gjatë vlerësimit të ofertave.

Ndërkohë, më shumë se gjysma e tyre lidhen me procedura që kanë në objekt të tyre sigurim mallrash, ndërsa në vendin e dytë janë ankesat për shërbime dhe më pas vijnë ato për punë publike.

Nga numri total i ankesave të paraqitura në KPP, janë pranuar 327 dhe nuk janë pranuar 343, ndërkohë që nga 676 vendimet e marra, vetëm 53 janë ankimuar në gjykatë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat