Nesër dita e 7-të/ Qytetarët kërkojnë dorëheqjen e pronarit faktik të inceneratorit dhe kompanisë '5D', Erion Veliaj

Tirana

Nesër dita e 7-të/ Qytetarët kërkojnë dorëheqjen e pronarit faktik të inceneratorit dhe kompanisë '5D', Erion Veliaj

Më: 14 maj 2024 Në ora: 00:16
Protesta

Ditën e nesërme Aleanca për Teatrin, e mbështetur edhe nga opozita ka thirru protestën e 7 para bashkisë së Tiranës ku do të kërkohet dorëheqja e Erion Veliajt për aferat korruptive të tij dhe drejtorëve të tij me 130-milionë eurot e inceneratorit inekzistent dhe aferën korruptive e njohur si dosaj "5D".

Kupola drjetuese dhe ish-shtabi elektoral i Veliajt ndodhen në burgë për vjedhjen e taksave të qytetarëve me kompaninë "5D".

Qytetarët e zemëruar kërkojnë dorëjeqjen e kreut faktik të inceneratorit dhe kompanisë "5D', siç e quajnë qytetarët Veliajn pas daljes në publik të aferave korruptive.

Së fundi po dalin në dritë edhe fakte që ngrejnë dyshime se Veliaj ka pastruar paratë e korrupsionit përmes kompanive të "artit" të bashkëshortes së tij, Ajola Xoxa.

Të tjera fakte do të bëhen me dije gjatë kësaj proteste nga opozita, e cila nuk dorëzohet në betejën e saj.

Pritet që në protestën e nersërme të ketë pjesëmarrje masive të qyetarëve të Tiranës.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat