Sezoni veror në Kroaci nuk fillon mirë

Turizëm

Sezoni veror në Kroaci nuk fillon mirë

Më: 14 korrik 2019 Në ora: 20:41
Foto ilustrim

Sezoni turistik në Kroaci nuk ka nisur mirë, pasi të dhënat e para nga sistemi eVisitor tregojnë se në 12 ditët e para të korrikut, në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, numri i vizitorëve për buajtje ra me rreth pesë për qind, ndërsa të ardhurat turistike ranë me 6.2 për qind.

Megjithatë, kur shikohet qarkullimi i përgjithshëm këtë vit, ardhjet dhe buajtjet e turistëve të huaj nga 1 janari deri në 12 korrik, viti është ende ‘në të gjelbër’ edhe pse "i dobët", shkruajnë mediat kroate.

Në gjashtë muajt e parë dhe 12 ditë këtë vit, turizmi kroat ka regjistruar një rritje në numrin e të ardhurve me 4.2 për qind, por ritmet e rritjes për momentin janë të dobëta me 0.9 për qind në krahasim me shifrat e viteve të mëparshme.

Kur është fjala për vetëm në korrik, të dhënat deri më tani tregojnë se rënia më e madhe në 12 ditët e para janë regjistruar në banesa private, ku rënia në numrin e qëndrime gjatë natës arriti në 7.3 për qind, ndërsa e ardhjeve me 9.4 për qind.

Negativ është, megjithatë, një rezultat edhe në hotele, ku sipas eVisitor deri më 12 korrik ka pasur rënie me 1.2 për qind, por edhe rënie në buajtje me 0.8 për qind.

Hiq më mirë nuk kalojnë as kampet turistike, ku ka rënie të buajtjeteve me 7.2 për qind dhe 4.8 për qind në ardhje, dhe rritje të vetme në trafikun turistik kanë shënuar fermat familjare me 2.2 për qind.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat