18% më shumë turistë, krahasuar me një vit më parë në qarkun e Vlorës

Turizëm

18% më shumë turistë, krahasuar me një vit më parë në qarkun e Vlorës

Më: 27 korrik 2019 Në ora: 15:39
18% më shumë turistë, krahasuar me një vit më parë në qarkun e Vlorës

Numri i turistëve është rritur me 18% në krahasim me një vit më parë. Kështu ka thënë prefekti i qarkut Vlorë, Flamur Mamaj.

Ai shtoi se java e fundit e korrikut ka pasur një fluks të lartë të turistëve vendas dhe kryesisht të huaj në qarkun e Vlorës.

Po ashtu, prefekti i qarkut Vlorë, Flamur Mamaj, thekson se numri i turistëve është rritur në krahasim me të njëjtën periudhë të një viti më parë.

“Për fluksin e turistëve mund të them me bindje të plotë që duke filluar dhe nga java e fundit por dhe duke parë shifrat është me intensitet të lartë rreth deri në 18% rritje në të gjithë qarkun, duke e krahasuar me vitin 2018”, tha ai.

Në fund, Mamaj shtoi se fluksi pritet të rritet gjatë muajt gusht, ndërsa janë marrë masa për garantimin e qetësisë dhe sigurisë së pushuesve./ATA/

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat