Qyteti bregdetar francez kërkon nga turistët të qëndrojnë larg tij për shkak të COVID-19

Turizëm

Qyteti bregdetar francez kërkon nga turistët të qëndrojnë larg tij për shkak të COVID-19

Më: 21 shkurt 2021 Në ora: 14:19
Foto ilustrim

Kryetari i Bashkisë së qytetit Nice të Francës ka bërë thirrje të dielën për mbyllje të qytetit gjatë vikendit për të reduktuar fluksin e turistëve.

Thirrja është bërë për të parandaluar sa më shumë që të jetë e mundur përhapjen e virusit COVID-19.

“Kemi nevojë për masa të forta që shkojnë përtej mbylljes së vendit në ora 6 pasdite. Një mbyllje fundjave do të kishte kuptim, ” tha kryetari i Bashkisë Christian Estrosi në radio franceinfo.

Ndërkohë, ministri i Shëndetësisë Olivier Veran tha se qeveria do të vendoste këtë vikend për shtrëngim të kontrollit në qytetin mesdhetar, për tu mbrojtur nga virusi.

Para se të urdhëronte mbylljen e dytë në nëntor, qeveria franceze kishte vënë kontroll policore në disa qytete, duke mbyllur edhe restorantet.

Mirëpo tani kryetari i Bashkisë së Nices Estrosi tha se moti i mirë në fundjavë do të sillte shumë turistë në këtë qytet bregdetar dhe se për këtë arsye ka kërkuar mbyllje të tij.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat