Promovim aktiv në vendet fqinje për të tërhequr turistë në Bullgari

Turizëm

Promovim aktiv në vendet fqinje për të tërhequr turistë në Bullgari

Më: 12 gusht 2022 Në ora: 16:41
Bullgari

Bullgaria nis një fushatë reklamimi në shkallë të gjerë në vendet fqinje që synon zgjatjen e sezonit veror dhe tërheqjen e më shumë turistëve në shtator, tha ministri në detyrë i turizmit, Ilin Dimitrov në një takim me përfaqësuesit e degës nga Rajoni i Varnës të premten.

Fushata do të drejtohet në tregun e brendshëm, si dhe do të bëhet për të inkurajuar bullgarët të vizitojnë bregun e Detit të Zi.

Do të bëhet përpjekje për të reklamuar Bullgarinë në mënyrë më aktive në Poloni, shtoi Dimitrov.

Ai planifikon të vizitojë vendet fqinje si shenjë se Bullgaria është një vend i sigurt dhe qytetarët e tyre janë mysafirë të mirëpritur këtu.

Dimitrov tha se gjatë takimeve me përfaqësues të sektorit të turizmit ka biseduar për krijimin e mundshëm të një organizate të vetme. Do të krijohet një grup punues që do të propozojë se si të arrihet kjo. Tani për tani, ideja është të përdoret modeli i Austrisë dhe Kroacisë. Aktualisht ka mbi 200 organizata në këtë sektor, ndërsa një organizatë e vetme do të ishte një partner i besueshëm i Ministrisë së Turizmit, tha ai.

Deri më tani, Bullgaria ka regjistruar një rritje të numrit të turistëve prej rreth 40% krahasuar me vitin e kaluar, por një rënie prej 25% krahasuar me vitin 2019. Një rritje është vërejtur në numrin e vizitorëve nga Britania e Madhe, Izraeli, Çekia dhe Polonia, tha ministri.

Tashmë është duke u zhvilluar punë aktive për sezonin e ardhshëm dimëror, i cili vitin e kaluar ishte relativisht i suksesshëm, pavarësisht rritjes së çmimit të energjisë. Këtë vit fokusi do të jetë tek siguria dhe parashikueshmëria. Bullgaria edhe një herë do t'i drejtojë përpjekjet e saj në tërheqjen e vizitoreve nga vendet fqinje, sepse nuk ka më kohë për të kërkuar destinacione të reja, tha Dimitrov.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat