Turqi, Porta e Ferrit e hapur për turistët - Bota Sot
Turqi, Porta e Ferrit e hapur për turistët

Turizëm

Turqi, Porta e Ferrit e hapur për turistët

Më: 4 nëntor 2018 Në ora: 07:44
Ilustrim

Arkeologët kanë vendosur të restaurojnë “Portën e Ferrit”, e cila në antikitet shërbente për sakrifikimin e demave nëpërmjet gazrave nëntokësore dhe ndodhet në qytetin antik të Hierapolisit, në Pamukala të provincës turke Denizli.

“Porta e Ferrit në Hierapolis është një vlerë arkeologjike unike në mbarë botën”, ka thënë profesori i shquar italian, Francesco D'Andria, që u është bashkuar vullnetarisht gërmimeve edhe pas pensionit.

Ish-kreu i gërmimeve arkeologjike në Hierapolis ka njoftuar se kjo zonë do të jetë e vizitueshme menjëherë pas punimeve restauruese, të cilat planifikohen të përfundojnë vitin e ardhshëm.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...