5 ushqimet që ndihmojnë në zhvillim e trurit tek fëmijët

Ushqime

5 ushqimet që ndihmojnë në zhvillim e trurit tek fëmijët

Më: 14 shtator 2019 Në ora: 07:18
Ilustrim

Fëmijët rriten me shpejtësi dhe njëkohësisht edhe zhvillimi i tyre mendor bën hapa të mëdha. Është e rëndësishme që në fëmijëri ata të kultivojnë ushqime të cilat nxisin zhvillimin mendor të tyre. Më poshtë ju sjellim 5 ushqimet të cilat ndihmojnë në këtë gjë tek fëmijët tuaj:

Vezët

Janë të pasura me proteina dhe i mbajnë fëmijët tuaj të ngopur.

Spinaqi

Ushqim që ndihmon qelizat e trurit të rriten.

Peshku

Ndihmon me memorien dhe zhvillimin e inteligjencës.

Kosi

Ka yndyrna të rëndësishme për shëndetin dhe mund të kombinohet me një sërë produktesh.

Mollët

Janë plot me antioksidantë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat