Gatuani picën në mikrovalë – madje për më pak se dy minuta

Ushqime

Gatuani picën në mikrovalë – madje për më pak se dy minuta

Më: 16 dhjetor 2020 Në ora: 16:25
Foto ilustrim

Ushqimet e shpejta dhe desertët nga mikrovala i ka krijuar blogerja nga SHBA-ja, Gemma Stafford, e cila njihet për receta shumë të thjeshta dhe të shpejta

Ajo, gjithashtu na mëson se si bënte pica në një filxhan

Përbërësit:

– 1/8 e lugës pluhur ëmbëlsirash;
– 1/16 e lugës sodë bikarbonati;
– 1/8 e lugës kripë;
– 3 lugë qumësht;
– 1 lugë vaj ulliri;
– 1 lugë salcë domatesh;
– 1 lugë e madhe mozzarella të grirë.
– 5 speca djegës të vegjël
– 1/2 lugë çaji erëza të thata (borzilok ose rigon)

Përgatitja:

Përzieni miellin, pluhurin e ëmbëlsirave, sodën e bikarbonatit dhe kripën bashkë në një filxhan në të cilin do të gatuani picën.

Shtoni qumështin dhe vajin.

Në sipërfaqe të brumit qitni salcën e domateve dhe mbi të djathin, specat djegës dhe erëzat.

Piqni në mikrovalë një minutë apo pak më shumë në 1200W.

Varësisht nga fuqia e mikrovalës, atë kohë mund ta dalloni dhe të kujdeseni.

Pica është gati pasi që brumi të bymehet, ndërkaq shtojca të fillojë të krijojë flluska.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat