A është i sigurt gatimi me letër alumini?

Ushqime

A është i sigurt gatimi me letër alumini?

Më: 27 janar 2021 Në ora: 15:02
Foto ilustrim

Sipas hulumtimit, disa prej letrave të aluminit të përdorura në gatim, pjekje të ushqimit, mund të paraqesin probleme shëndetësore me kalimin e kohës. Shkencëtarët kanë shikuar në rrezik të mundshëm që mund të ketë mbi ekspozimi i aluminit në shëndetin e njerëzve për vite me rradhë. Për shembull, studiuesit kanë gjetur përqendrime të larta të aluminit në indet e trurit të pacientëve me sëmundjen e Alzheimerit. Studimet kanë zbuluar gjithashtu se marrja e lartë e aluminit mund të lidhet me një ulje të ritmit të rritjes së qelizave njerëzore dhe mund të jetë potencialisht i dëmshëm për pacientët me sëmundje të kockave ose dëmtime të veshkave.

Kjo varet nga ushqimi dhe temperatura.

Hulumtimet kanë zbuluar përgjithësisht se disa faktorë e bëjnë aluminin më shumë të ngjarë të depërtojë në ushqimin tuaj. Një nga këto është temperatura: Sa më e lartë të jetë temperatura në të cilën gatuani, aq më i favorshëm është ambienti që alumini të hyjë në ushqimin tuaj.

Aciditeti i ushqimit është një tjetër faktor kryesor. Sipas Amber Adams, themelues i Kitchens Ready, “Nëse jeni duke gatuar ushqime acidike si domate ose marinata me bazë uthull, kjo mund të prishë fletën dhe të nxjerrë edhe më shumë alumin në ushqimin tuaj.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat