8 ushqimet që dëmtojnë lëkurën tuaj

Ushqime

8 ushqimet që dëmtojnë lëkurën tuaj

Më: 16 shkurt 2021 Në ora: 15:16
Ilustrim

Këto janë tetë ushqimet  që duhet të shmangni nëse doni të rikuperoni ose mbani një lëkurë të shëndetshme, me shkëlqim.

Mish

Yndyra e ngopur në mish shkakton faktorin e rritjes së insulinës, i cili stimulon hormonet seksuale që rrisin prodhimin e puçrrave, thotë Green.

Patate të skuqura

Ushqimet e skuqura duhet të shmangen nëse doni të dukeni sa më rinor, sipas Eat This, Not That! Vajrat që përdoren për të skuqur këto ushqime shkaktojnë inflamacion që çon në lëkurë të plakur dhe të rrudhur.

Ujë në shishe

Sipas Allure , BPA në shishet e ujit është një steroid që e bën lëkurën tuaj të shpërthejë sepse vepron si një hormon në trupin tuaj.

Kafe

Ava Shamban, një dermatologe e famshme, i thotë Allure se kafeja vepron si diuretik dhe “kjo nuk do ta bëjë lëkurën të bukur”. Eksperti shpjegon se qelizat tona të lëkurës janë bërë nga uji dhe në çdo kohë që ato zvogëlohen, ju e humbni atë shkëlqim dhe plumbësi. Shamban sugjeron të pini një gotë ujë përçdo filxhan kafe që pini.

Ushqim i shpejtë

Green thotë se puçrrat dhe problemet e lëkurës shoqërohen me dietën perëndimore që është zakonisht e lartë në kalori, yndyrë dhe karbohidrate të rafinuara. Ushqimet e shpejta si hamburgerët, hot-dogët, krahët e pulës dhe milkshakes mund të rrisin rrezikun e zhvillimit të çrregullimeve të lëkurës.

Sodë

Pijet me sheqer dëmtojnë furnizimin e lëkurës me kolagjen. Eksperti shton se sodat përmbajnë fosfate dhe kur nivelet e tyre rriten, lëkura juaj tregon shenja të rrudhosjes dhe plakjes së parakohshme.

Produktet e qumështit

Studimet kanë gjetur një lidhje midis produkteve të qumështit dhe puçrrave, si dhe çrregullimeve të tjera të lëkurës. Disa studime kanë gjetur një lidhje edhe më të fortë midis qumështit të skremuar dhe akneve sesa produktet e tjera të qumështit. Ekspertët thonë se fajtorët e dyshuar janë hormonet e rritjes që gjenden në qumësht, të cilat kanë për qëllim të ndihmojnë viçat të rriten, dhe nuk janë për të rriturit.

Alkooli

Pirja e alkoolit përshpejton procesin e plakjes dhe ndryshon strukturën e lëkurës, thotë Green, sepse nxjerr lëng nga trupi. “Më pak lëng mund të çojë në dehidrim dhe të heq lagështirën nga lëkura, duke kontribuar në thatësi”, tha ajo, sipas Eat This, Not That! “Kjo mund të bëjë që vijat e imëta dhe rrudhat të duken më të theksuara.”

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat