Ushqimet që ulin shtypjen e gjakut

Ushqime

Ushqimet që ulin shtypjen e gjakut

Më: 22 shkurt 2021 Në ora: 21:30
Foto ilustrim

Shtypja e lartë vret. Kjo është e vërtetë për ta pranuar, por ky problem shëndetësor dëmton zemrën, enët e gjakut dhe veshkat, shpesh pa kurrfarë simptomash. Edhe pse në disa faktorë mund të ndikoni, shtypja e gjakut mund të kontrollohet përmes mënyrës së të jetuarit. Mjekët këtë e shërojnë me ilaçe, por shumica nuk mund të shmangin efektet e dëmshme anësore. Prandaj, nutricistët sugjerojnë artikujt me të cilët ulni shtypjen e gjakut

1. Kaçja - Sipas kardiologëve shihet si pajisja më e rëndësishme në luftën kundër sëmundjeve të zemrës dhe enëve të gjakut. Pos që ul shtypjen e gjakut, forcon muskulin e zemrës.

2. Kuercetina - Kjo shtesë në ushqim duhet të konsumohet në rast të shtypjes së lartë të gjakut, sepse e ul shumë shpejt shtypjen. Pos kësaj, duhet konsumuar pemë dhe perime të pasura me këtë substance.

3. Melatonina - E quajnë edhe hormone të gjumit. Mund ta merrni si shtesë përmes ushqimit. Të gjitha këto e forcojnë zemrën dhe mbrojnë nga sëmundjet dhe shtypja e lartë e gjakut.

4. Selino - Përbërësit shërues të kësaj bime njihen moti. Në bazë të disa studimeve, selino në 87 për qind të rasteve ul shtypjen e lartë të gjakut në mënyrë natyrale. Përzieni lëngun e selinos dhe mjaltin dhe këtë përzierje merreni tri herë në ditë. Pos se ndikon në shtypjen e gjakut, ndikon mirë edhe në rrugën e urinës.

5. Lëngu nga shega - Konsumimi i lëngut të shegës mund ta ulë shtypjen e gjakut.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat