Lakër me piper të kuq, një recetë që mund të përgatitet lehtësisht në shtëpi

Ushqime

Lakër me piper të kuq, një recetë që mund të përgatitet lehtësisht në shtëpi

Më: 2 mars 2021 Në ora: 23:54
Foto ilustrim

Hekur, kripëra minerale, vitaminë C dhe omega-3: janë disa prej substancave më të rëndësishme dhe më të shëndetshme tek lakrat. Një perime që në kuzhinë mund të përdoret në mënyra të ndryshme, si në rastin e kësaj recete origjinale të lakrës me piper të kuq.

Përbërësit:

1 lakër e bardhë

2 qepë

1 mollë

2 lugë gjelle vaj ulliri

2 lugë gjelle pana bimore

½ lugë kafeje piper i kuq

Disa gjethe manxurane

Kripë

Përgatitja:

Lani dhe thani lakrën, më pas priteni në shiritë të hollë. Në një tigan ku keni hedhur pak ujë, vajin dhe qepët e prera në feta të holla, shtoni lakrat.

Stufoni perimet në tigan me pak kripë. Në fund të gatimit shtoni mollët e prera në kubikë. Lërini edhe për disa minuta në zjarr.

Përgatisni në një enë një salcë me panën bimore, piperin e kuq dhe kripën.

Servireni sallatën në një enë duke i shtuar salcën e përgatitur. Përfundojeni dekorin me disa gjethe manxurane.

Servireni të ngrohtë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat