Mënyrat për të frenuar ngrënien e tepërt gjatë punës nga shtëpia

Ushqime

Mënyrat për të frenuar ngrënien e tepërt gjatë punës nga shtëpia

Më: 6 prill 2021 Në ora: 16:12
Ilustrim

Një prej tyre është koncepti i ri i punës nga shtëpia. Ndërsa ky model i ri ka ndihmuar kompanitë në ndalimin e përhapjes së virusit midis stafit, ai ka edhe një të keqe, ngrënia pa mend.

Një numër i madh i njerëzve e përdorën kohën në shtëpi për t’u kthyer në gatim dhe pjekje dhe për të zvogëluar vaktet e marrjes, të paktën në fazat fillestare të pandemisë. Kjo padashur na bëri që të ushqehemi më pastër dhe më shëndetshëm.

Sidoqoftë, kishte edhe nga ata që nuk gjetën kohë për të planifikuar dietat e tyre. Këta individë zbuluan se zakonet e të ngrënit më të paorganizuara.

Për të mos përmendur arsyet fiziologjike të kthimit në ushqim kur bota është kthyer përmbys.

Në një speciale për IANS, Mona Johar, Ushqyerja Funksionale Integruese dhe bashkëthemeluese e Mechanism Ëellness, rendit mënyrat e të ngrënit të vëmendshëm në kohën e punës nga shtëpia.

Strukturoni ditën tuaj

Mospasja e zonave të zakonshme të rehatisë si shoqërimi, udhëtimi në punë ose kalimi i kohës jashtë, na ka shtyrë drejt çrregullimeve të të ngrënit në një vit të fundit.

Dhe sigurisht, rrënimi i shkaktuar nga mungesa e një rutine. Shtë e rëndësishme që njerëzit të vazhdojnë me një orar, të përpiqen të zgjohen në kohë të caktuara dhe të flenë në kohë të caktuara.

Kjo do t’u japë atyre një qëllim dhe të shfuqizojë ‘mërzinë pandemike’. Sapo të ketë një strukturë, gjërat si dieta, ushtrimet dhe gjumi automatikisht do të vijnë në vend.

Dieta në tryezë

Kur jeta rrotullohet rreth një tavoline dhe karrigeje në pjesën më të madhe të ditës, falë shkollimit në shtëpi dhe punës, përfundimi i dukshëm është vaktet në tavolinë.

Dikush duhet të ketë një kombinim të ushqimeve me kalori të ulët dhe proteina të larta ose ushqime me pak kalori dhe fibra të larta. Planifikoni vaktet tuaja paraprakisht dhe mbajini sa më të freskëta dhe organike.

Hani me mendje

Praktikat mendore dhe intuitive të ngrënies nuk janë dieta. Ato janë mënyra që ju kërkojnë të besoni në instiktet tuaja natyrore dhe të dëgjoni shenjat e urisë dhe ngopjes së trupit tuaj.

Të ngrënit me mendje ka të bëjë me rimendimin e zgjedhjeve dhe praktikave të ushqimit; kthimi prapa në mënyrat tradicionale të ngrënies dhe angazhimi i shqisave tuaja duke vërejtur ngjyrat, aromat, tingujt, tekstet dhe shijen.

Filloni një udhëtim intuitiv

Mos mendoni për urinë: Mbajeni trupin tuaj të ushqyer biologjikisht me energji të mjaftueshme dhe karbohidrate. Sapo të arrini momentin e urisë së tepërt, të gjitha synimet e të ngrënit të moderuar, të ndërgjegjshëm janë kalimtare dhe të parëndësishme.

Mos hani për arsye të gabuara: Merrni kontakt me ndjenjat tuaja dhe mos lejoni që ushqimi të bëhet një justifikim për të mos u marrë me emocione të tilla si zemërimi, ankthi ose vetmia.

Bëni paqe me ushqimin: Blini ushqim që ju pëlqen ta hani. Dëgjoni dëshirat tuaja për ushqim, është mirë të kënaqeni çdo herë në kohë.

Ndaloni kur jeni të ngopur: Dëgjoni sinjalet trupore që ju tregojnë se nuk jeni më të uritur. Vëzhgoni shenjat që tregojnë se jeni plotësisht të ngopur.

Ushtroni dhe lëvizni për kënaqësi: Jo shprehimisht për humbje peshe ose djegie të kalorive.

Hani ushqim të pasur me lëndë ushqyese: Vini re se si ndiheni kur zgjidhni ushqim të shëndetshëm, me cilësi të lartë. Bëni një përmbledhje të përgjigjeve tuaja fizike, mendore dhe emocionale.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat