Ngrënia e tepërt e kripës mund të ‘dobësojë imunitetin’ dhe t’ju bëjë më të predispozuar ndaj sëmundjeve

Ushqime

Ngrënia e tepërt e kripës mund të ‘dobësojë imunitetin’ dhe t’ju bëjë më të predispozuar ndaj sëmundjeve

Më: 6 maj 2021 Në ora: 13:07
Foto ilustrim

Ne të gjithë jemi njohur me anët negative të ngrënies së tepërt të kripës – përfshirë problemet e zemrës dhe presionit të gjakut. 

Por një studim i ri ka gjetur një efekt tjetër anësor që nuk mund të ishte më i rëndësishëm për coronavirusin.

Studimi i ri ka zbuluar se sasia e kripës që hani mund të ju bëjë më të prekshëm nga bakteret. Pra, kripa mund të ndikojë në imunitet, gjithashtu.

Studimi, i botuar në revistën Circulation, shpresonte të merrte më shumë kuptim nga një studim i vitit 2015 – i cili zbuloi se sasi të larta natriumi në gjak ndikuan në mënyrën se si një lloj i caktuar i qelizave të bardha të gjakut përgatitet të reagojë kur ndjen një qelizë jo të shëndetshme. Por u konkludua se shkencëtarët ‘ende nuk e dinin se çfarë po ndodhte në qeliza,’ tha Dr. Sabrina Geisberger.

Sidoqoftë, në këtë studim ekipi shqyrtoi ‘metabolizmin e qelizave imune që ishin ekspozuar ndaj përqendrimeve të larta të kripës’, sipas një shkrimi . Këtë herë, ata vunë re se si kripa ndikon në imunitet duke prishur zinxhirin e frymëmarrjes – e cila bën që qelizat të prodhojnë më pak ATP dhe më pak oksigjen.  ATP (trifosfat adenozin) shpjegohet me lëshimin si ‘karburant universal që fuqizon të gjitha qelizat’, duke siguruar energji për fuqinë e muskujve dhe rregullimin metabolik.

Kjo do të thotë nëse një nivel i lartë i natriumit në trup shkakton furnizim të kufizuar të ATP, kjo mund të ndikojë në mënyrën se si këto qeliza të bardha të gjakut maturohen dhe funksionojnë. Këto qeliza janë përgjegjëse për përgjigjen imune të trupit – kështu që kjo është shumë e rëndësishme.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat