Këto ushqime të preferuara kanë një efekt të keq për trupin

Ushqime

Këto ushqime të preferuara kanë një efekt të keq për trupin

Më: 17 maj 2021 Në ora: 10:11
Foto Ilustrim

Nëse konsumoni ushqime të caktuara shumë shpesh, ato mund të ndikojnë negativisht në trupin tuaj. Ekzistojnë një numër ushqimesh që mund të shkaktojnë pasoja negative që përfshijnë shtim në peshë, rritje të rrezikut të shfaqjes së sëmundjeve të zemrës dhe goditjes në tru, etj. Nutricionistët kanë renditur një numër ushqimesh të njohura që mund të ndikojnë negativisht në trup.

Mish i pjekur në skarë

“Mishi i pjekur në skarë mund të jetë një burim i hidrokarbureve aromatike policiklike (PAH) dhe aminave heterociklike (HCA), të cilat konsiderohen kancerogjene të mundshme”, shpjegoi nutricionistja Holly Klamer.Clammer shprehet se efektet negative të mishit të pjekur në skarë mund të zvogëlohen nëse përdoret mish me përmbajtje më të ulët yndyre. Më pak yndyrë do të thotë më pak yndyrë që pikon në skarë, më pak pjekje dhe tym. Përveç kësaj, Klamer këshillon që ju të para-marinoni mishin pasi marinata mund të sigurojë një shtresë shtesë mbrojtjeje.

Lëngjet e gazuara

“Lëngjet e gazuara përmbajnë vetëm kalori të zbrazëta dhe nuk ju japin asnjë lëndë ushqyese. Këto pije janë plot sheqer ose ëmbëltues artificialë, kimikate, ruajtës dhe ngjyra të shtuara”, shpjegoi nutricionistja Alicia Galvin, duke shtuar se këto substanca mund të çojnë në rezistencë ndaj insulinës, akumulim të yndyrës në mëlçi apo edhe diabet nëse konsumoni shumë shpesh sheqer të pastër.

Ëmbëlsirat

“Ngjashëm me pijet e gazuara, konsumimi i ëmbëlsirave nuk ka përfitime ushqyese. Ëmbëlsirat janë plot kimikate, ngjyra artificiale, sheqer dhe kalori. “Konsumi i rregullt i ëmbëlsirave mund të çojë në sheqer të lartë në gjak, çrregullime të rregullimit të insulinës, diabet potencial, sëmundje të zemrës, mëlçi yndyrore dhe shtim në peshë”, shpjegoi Galvin.

Drithërat

Galvin shprehet se shumica e drithërave që hamë për mëngjes janë të pasura me sheqer, ëmbëltues artificialë dhe ngjyra. Përveç kësaj, drithërat e tillë kanë pak fibra dhe proteina. Para se të blini disa drithëra, Galvin këshillon të kontrolloni etiketën për të kontrolluar përmbajtjen e sheqerit, proteinave dhe fibrave.

Smoothie dhe lëngje frutash

Smoothies dhe lëngjet e frutave mund të jenë po aq të dëmshme sa pijet me gaz. “Ekziston një lidhje midis pirjes së pijeve me sheqer dhe rrezikut të zhvillimit të sëmundjes kardiovaskulare, e cila lidhet me sulmin në zemër dhe goditjen në tru”, shpjegoi Gariglio-Clelland.

 Ushqim i skuqur

Ushqimet e skuqura zakonisht skuqen në vaj jo të shëndetshëm, dhe disa përbërje toksike lirohen gjatë procesit të skuqjes. Përbërjet e tilla janë lidhur me një numër sëmundjesh, përfshirë diabetin, sëmundjet e zemrës, dështimin e veshkave dhe sëmundjen e Alzheimerit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat