Katër ushqimet më të këqija që nuk duhet të hani nëse doni të humbni peshë

Ushqime

Katër ushqimet më të këqija që nuk duhet të hani nëse doni të humbni peshë

Më: 17 maj 2021 Në ora: 10:42
Foto Ilustrim

Edhe pse aktiviteti fizik ka shumë përfitime të provuara, studimet e reja zbulojnë se ushqimi i duhur është themeli i humbjes së suksesshme të peshës. Rregullat dietike janë kryesore për humbjen e peshës, dhe këto janë katër ushqimet më të këqija nëse doni të humbni peshë.

Pije të gazuara

Pijet e gazuara janë burimi më i madh i kalorive boshe. Kur pini lëngje, trupi është i mbushur me sheqer dhe nuk merr absolutisht asnjë vlerë ushqyese. Me pak fjalë, këto lëngje e mbushin trupin me një sasi të madhe kalorish, por as nuk do t’ju ​​ngopin sepse nuk kanë vlera ushqyese. Nëse pini lëngje rregullisht, ka më shumë të ngjarë të shtoni në peshë. Për shembull, një kanaçe me lëng të gazuar 330 ml përmban rreth 160 kalori. Nëse pini një kuti me lëng në ditë, do të përfundoni duke gëlltitur rreth 4800 kalori shtesë në trupin tuaj.

Alkooli

Nëse dëshironi të humbni peshë duhet të ndaloni pirjen e alkoolit. Ashtu si lëngjet, alkooli përmban kalori boshe që do të thotë se nuk ka ndonjë vlerë ushqyese reale. Alkooli nuk do t’ju ngopë dhe do të merrni kalori shtesë në trupin tuaj. Alkooli gjithashtu ju inkurajon të hani më shumë dhe ngadalëson metabolizmin tuaj.

Trans-yndyrat trans

Trans-yndyrat gjenden në shumë ushqime të skuqura dhe të përpunuara. Studimet deklarojnë se njerëzit, trans-yndyrat të të cilëve përbëjnë 8% të kalorive të tyre në marrjen e përgjithshme të kalorive, do të fitojnë rreth 7.2% të peshës trupore gjatë tetë viteve. Trans-yndyrat promovojnë shtimin e peshës dhe gjithashtu bëjnë që yndyra të ruhet nga pjesët e tjera të trupit në rajonin e barkut. Njerëzit që duan të humbin peshë duhet të shmangin ushqimet e përpunuara.

Drithërat e rafinuar

Drithërat e rafinuar përfshijnë miellin, bukën e bardhë, orizin e bardhë, makarona të bardha dhe derivatet e tyre. Nutricionistët i quajnë ata “karbohidrate të këqija” sepse këto ushqime janë përgjegjëse për shtimin e peshës në shumë njerëz. Gjatë procesit të përpunimit, këto ushqime humbin fibra dhe lëndë ushqyese, duke lënë sheqer dhe niseshte që kthehen në yndyrë dhe çojnë në shtim në peshë. Nëse dëshironi të humbni peshë, duhet të shmangni këto ushqime dhe të hani produkte me drithëra të plota.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat