7 ushqimet më të shëndetshme në planet

Ushqime

7 ushqimet më të shëndetshme në planet

Më: 16 korrik 2021 Në ora: 07:34
Ilustrim

Në vend që të rëndojmë trupin tonë me suplemente dietike dhe vitamina, mjafton të bëjmë disa ndryshime të vogla në dietën tonë ditore dhe të përfshijmë ushqime që janë të mira për shëndetin tonë fizik dhe mendor.

Ju nuk keni nevojë të shpenzoni shumë para ose të shkoni në dyqane të posaçme për t’i blerë pasi ka disa ushqime të shëndetshme që i gjejmë shumë lehtë në supermarkete dhe dyqane ushqimore. Akoma më mirë nëse i blini te fshatarët që kanë prodhime të vetat.

Arra

Arrat janë shumë të pasura me lëndë ushqyese dhe janë një nga produktet më të mira që mund të hani. Sipas një studimi të fundit, një grusht arra përmban dy herë më shumë antioksidantë se çdo frut tjetër i thatë.

Kujdes: arrat e qëruara dëmtohen nga dielli dhe nëse ekspozohen në ajër ka të ngjarë të jenë të hidhura, pasi vajrat që përmbajnë oksidohen dhe krijojnë këtë shije të hidhur. Nëse dëshironi t’i ruani sipër, vendosini në një enë hermetike dhe mbajini në frigorifer.

Domatet

Domatet janë të pasura me likopen, një antioksidant që ka aftësinë të rritet me gatimin, ndryshe nga shumica e lëndëve ushqyese që reduktohen. Ka shumë hulumtime që pohojnë se konsumimi afatgjatë i domateve shoqërohet me një rrezik më të ulët të sëmundjeve kardiovaskulare, disa tumoreve dhe mbrojtjen e lëkurës nga ndryshimet me kalimin e kohës.

Mollë

Ne të gjithë kemi dëgjuar fjalët e vjetra që thonë "një mollë në ditë mban larg mjekun". Sidoqoftë, mënyra ideale për ta konsumuar, për të përfituar nga të gjitha vitaminat e saj është të mos qëroni atë. E gjithë përmbajtja e saj e fibrave (4.5 g) është në lëkurat e saj, kështu që nëse i heqim, ne humbasim shumicën e lëndëve ushqyese të saj. Në të njëjtën kohë, lëvoret e mollës përmbajnë polifenole, të cilat ulin kolesterolin ndërsa mbrojnë baktere të mira të zorrëve, duke përmirësuar sistemin tonë të tretjes. Por kujdes sepse lëvoret e mollës përmbajnë pesticide, zgjidhni vetëm mollët e rritura organikisht për t’i ngrënë me lëkurë.

Lakra e ujit

Është një erëz e freskët që gjendet në dyqanet e zarzavateve si dhe supermarkete. Ka veti të pabesueshme antioksiduese dhe anti-inflamatore dhe kalori minimale. Ka shije pikante dhe konsumohet kryesisht në sallata.

Rritet në disa vende të Evropës dhe është një bimë pranverore dhe verore.

Përmban 4 herë më shumë B-Karotinë sesa molla ndërsa ka një përmbajtje të lartë të vitaminës K, lëndëve ushqyese që ndihmojnë bukurinë dhe rininë e tejzgjatur.

Gjithashtu, për shkak të veprimit të tij antioksidant, parandalon kancerin dhe gjithashtu ka një efekt terapeutik në qelizat e prekura nga kanceri.

Është një erëz me origjinë orientale.

Tërshëra

Tërshëra është superushqimi që duhet të vendosni patjetër në dietën tuaj ditore por edhe në atë të fëmijëve tuaj. Përmban dy fibra të rëndësishme të tretshme, B-glukan dhe avenoanthramide, të cilat së bashku ndihmojnë në luftimin e sëmundjeve kardiovaskulare të shoqëruara me mbipesha, të tilla si sulmi në zemër dhe diabeti i tipit B.

Hulumtimet kanë treguar se konsumimi i përditshëm ose i shpeshtë i tërshërës hedh presionin e gjakut si dhe "të keq" "kolesteroli (LDL). Në të njëjtën kohë, tërshëra është mëngjesi ideal pasi krijon një ndjenjë ngopjeje dhe mbush trupin me energji, në mënyrë që të fillojmë ditën e tij siç duhet.

Thjerrëzat

Thjerrëzat kanë qenë pjesë e dietës njerëzore në të gjithë botën për mijëra vjet. Ato janë një burim me kosto të ulët i proteinave dhe fibrave bimore ndërsa ulin kolesterolin, duke ndihmuar në metabolizmin e yndyrës, duke luftuar inflamacionin dhe duke krijuar një ndjenjë të ngopjes.

Vaji i ullirit

Vaji i ullirit është ‘perëndia’ e lëngshme e dietës mesdhetare. Vaji i ullirit ekstra i virgjër, sipas studimit, shoqërohet me më pak sulme në zemër dhe sëmundje të tjera të lidhura me mbipeshën, si dhe me një rrezik më të ulët të kancerit. Hulumtimet tregojnë se fenolët në vajin e ullirit ekstra të virgjër luftojnë gjenet që lidhen me sindromën metabolike.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat