Këto ushqime zvogëlojn shanset e shfaqjes së kancerit

Ushqime

Këto ushqime zvogëlojn shanset e shfaqjes së kancerit

Më: 16 korrik 2021 Në ora: 12:32
Foto ilustrim

Sipas një studimi të botuar në revistën Natural Medicine, arrat në përgjithësi hyjnë në kategorinë e ushqimeve të shoqëruara me një rrezik të zvogëluar të zhvillimit të sëmundjeve kronike të tilla si kanceri.

Ky është zbulimi më themelor i këtij studimi që monitoroi zakonet e ngrënies së 7.216 njerëzve. Studimi tregoi se konsumi i arrave shoqërohej me një rrezik të reduktuar ndjeshëm të vdekshmërisë nga të gjitha shkaqet.

Krahasuar me jo-konsumatorët, njerëzit që konsumuan më shumë se tre porcione arra në javë kishin një rrezik 39% më të ulët të vdekshmërisë.

“Një efekt i ngjashëm mbrojtës është vërejtur kundër vdekshmërisë kardiovaskulare dhe kancerit. Rezultatet e këtij studimi tregojnë efektin e ngrënies së arrave në të gjitha rezultatet tona ”, përfundojnë studiuesit. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat