Pesë ëmbëlsira me bazë trëndafili për festën e Bajramit

Ushqime

Pesë ëmbëlsira me bazë trëndafili për festën e Bajramit

Më: 19 korrik 2021 Në ora: 20:34
Foto ilustrim

Ëmbëlsirat janë pjesë e domosdoshme e festës së Bajramit, prandaj ne kemi përmbledhur disa nga ëmbëlsirat më të shijshme për ju.

Nga Gulab Phirni e deri tek Rose Chikki i thjeshtë, janë gatimet që ia vlen t’i provoni.

prekje të ëmbël festimeve tuaja Bakrid.

1.Rozë bajame ‘Kheer’

Bajame dhe trëndafil është një përzierje e mrekullueshme e cila njihet me emrin Kheer dhe cilësohet si ëmbëlsirë shumë e shijshme.

2.Ëmbëlsira e njohur si “Gulab Ki Phirni”

Phirni është një ëmbëlsirë klasike indiane e cila nuk del kurrë nga moda. Kjo ëmbëlsirë bëhet më e shijshme nëse pjesë e saj bëhen edhe trëndafilat.

3.Oriz me petale trëndafili

Orizi në ëmbëlsirë është një kombinim  me të cilin thjesht nuk mund të gaboni. Por, disa petale trëndafili në të e bëjnë këtë përgatitje akoma më të shijshme dhe më adekuate për festën e Kurban Bajramit.

4.Ëmbëlsira “Gulab Chikki”

Kjo “Chikki” me fruta të thata ka vetëm një nuancë petalesh trëndafili për t’u bërë më e përshtatshme për festën e Bajramit.

5.Ëmbëlsira “Aloo aur Gulab ka Halwa”

Po, patatet mund të përdoren për të bërë ëmbëlsira. Provoni këtë ëmbëlsirë të shijshme festive për një darkë Bajrami si kurrë më parë.

Këto ëmbëlsira të mrekullueshme me aromë trëndafili do t’i japin një frymë tjetër festës së Bajramit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat