Disa nga ushqimet që e parandalojnë kancerin e gjirit

Ushqime

Disa nga ushqimet që e parandalojnë kancerin e gjirit

Më: 28 korrik 2021 Në ora: 15:33
Foto ilustrim

Tashmë është vërtetuar se ushqimi redukton në masë të madhe rrezikun për t'u prekur nga kanceri. Ekzistojnë fakte të shumta se ushqime të caktuara e parandalojnë kancerin e gjirit, ja disa prej tyre Në majën e listës të bimëve kundër kancerit, sipas ekspertëve gjendet graviola (lat. Annona muricata).

Ajo përdoret si preparat për qetësim, por edhe kundër diabetit, e në disa vende përdoret edhe për shërimin e mëlçisë. Në Indi e përdorin për gjumë më të mirë, por edhe kundër ftohjes. Por, studimet bashkëkohore kanë vërtetuar se graviola ka efekt të fortë kundër kancerit.

Nëse është për t'u besuar shkencëtarëve, atëherë graviola me efikasitet vret qelizat e kancerit, madje deri dhjetë mijë herë më shumë e më shpejt se sa ilaçet bashkëkohore që përdoren në kimioterapi.

Testet laboratorike kanë treguar se ekstraktet nga graviola vrasin qelizat malinje të 12 llojeve të kancerit, përfshirë kancerin e zorrës së trashë, të gjirit, prostatës, mushkërive dhe pankreasit. Në shërimin e sëmundjeve malinje ndikon në shumë nivele - shkatërron qelizat malinje pa efekte të dëmshme përcjellëse si të vjellat, humbja në peshë dhe ajo e flokëve. Njëkohësisht e mbron sistemin imun, rregullon punën normale të organeve, kthen energjinë jetësore dhe shikimin pozitiv ndaj jetës. Hiqini qafe dhimbjet në nyja, efektet i vëreni që pas përdorimit të parë Bima që e shkatërron kancerin.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat