Shtoni këto pesë produkte të fortifikuara në dietën tuaj për të ushqyer të shëndetshëm

Ushqime

Shtoni këto pesë produkte të fortifikuara në dietën tuaj për të ushqyer të shëndetshëm

Më: 5 shtator 2021 Në ora: 20:42
Foto ilustrim

Fortifikimi i ushqimit është një nga strategjitë më të thjeshta dhe më të qëndrueshme të shëndetit publik për të adresuar sfidën e mangësive të mikronutrientëve.

Ushqimet e fortifikuara gjithashtu ndihmojnë në ruajtjen e vitaminave dhe mineraleve të kërkuara, kur konsumohen rregullisht.

Kripë e dyfishtë e fortifikuar

Kripa e Dyfishtë e Fortifikuar (DFS) është një produkt ushqimor i përforcuar novator që jep sasi të vogla por vendimtare të jodit dhe hekurit përmes dietës së përditshme. Fortifikimi i dyfishtë i kripës me jod dhe hekur është një qasje e qëndrueshme për të luftuar çrregullimin e mungesës së jodit dhe mangësitë e hekurit.

Qumësht i fortifikuar

Qumështi është një burim i pasur me proteina me cilësi të lartë, kalcium dhe vitamina të tretshme në yndyrë A dhe D. Vitaminat A dhe D humbasin kur yndyra e qumështit hiqet gjatë përpunimit.

Vaj ushqimor i fortifikuar

Më shumë se 57 përqind e fëmijëve vuajnë nga mungesa e vitaminës A. Konsumimi i vajit ushqimor të pasuruar me vitaminë A përdoret për parandalimin e problemeve të syve si verbëria e natës dhe vitaminës D për forcimin e kockave.

Fortifikimi i orizit

Orizi forcohet me hekur, acid folik dhe vitaminë B12, ku hekuri parandalon aneminë dhe çrregullime të tjera të mungesës së hekurit. Acidi folik parandalon peshën e ulët të lindjes dhe defektet e tubit nervor te foshnjat e porsalindura, dhe vitamina B12 parandalon aneminë megaloblastike.

Fortifikimi i miellit të grurit

Fortifikimi i miellit të grurit është një tjetër strategji me kosto efektive. Forcimi i grurit me hekur, acid folik dhe vitaminë B12 do të ndihmojë në luftimin e anemisë dhe ndihmën në formimin e gjakut.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat