Përfitimet ushqyese të bamjes

Ushqime

Përfitimet ushqyese të bamjes

Më: 9 shtator 2021 Në ora: 08:58
Foto ilustrim

Bamja bën pamjen e saj në muajt e nxehtë të vitit, por ne gjithashtu i gjejmë ato të ngrira në të gjitha stinët. Vegetableshtë një perime e gjithanshme që konsumohet në mënyra të ndryshme në të gjithë botën, veçanërisht e popullarizuar në Shtetet e Bashkuara jugore, në pjesë të ndryshme të Afrikës dhe Lindjes së Mesme, Karaibeve dhe Amerikës së Jugut, por edhe në vendin tonë. Thuhet se është zbuluar në Etiopi 3.500 vjet më parë dhe ishte veçanërisht i dashur nga egjiptianët e lashtë.

Ushqyese

Një filxhan bamje e papërpunuar përmban pak më shumë se 30 kalori, rreth 3 gram fibra dietike, 2 gram proteina, 7.6 gram karbohidrate dhe 0.1 gram yndyrë. Gjithashtu ofron marrjet e mëposhtme të rekomanduara ditore: 66% të vitaminës K, 35% Vitamina C, 22% acid folik, 14% magnez, 13% tiaminë, 11% vitamina B6 dhe sasi të vogla të kalciumit, hekurit, vitaminës A, niacinës, fosforit dhe bakrit. Çfarë tjetër mund të kërkojë vërtet?

Ul kolesterolin 

Bamja jo vetëm që promovon shëndet të mirë tretës, por edhe nivele të mira të kolesterolit për shkak të përmbajtjes së lartë të fibrave. Fibra e tretshme në ujë prishet në sistemin tretës dhe në të njëjtën kohë lidh kolesterolin e ushqimeve të tjera në mënyrë që të mund të ekskretohet me mbeturina të tjera. Nga ana tjetër, nivelet e kolesterolit total bien.

Menaxhon diabetin

Fibra e tretshme mund të ndihmojë diabetikët për shkak të aftësisë së tyre për të mbajtur nivele të qëndrueshme të glukozës në gjak.

Forcon sistemin imunitar

Përmbajtja e tyre e pasur me vitaminë C dhe antioksidantë, forcon dhe mbron sistemin imunitar nga radikalet e lira të rrezikshme, duke krijuar më shumë qeliza të bardha të gjakut, të cilat mund të ndihmojnë në luftën kundër patogjenëve të huaj në trup.

Shtatzëni e shëndetshme

Nivelet e larta të vitaminës A, vitaminës B (B1, B2, B6), vitaminës C, fibrave, acidit folik dhe mikroelementet që përmban e bëjnë atë një nga perimet ideale gjatë shtatzënisë, duke ndihmuar në parandalimin e anomalive gjenetike.

Kanceri

Lektina është një lloj proteine ​​e gjetur në bamje, e përdorur në një studim për të trajtuar qelizat e kancerit të gjirit te njerëzit. Trajtimi uli rritjen e qelizave të kancerit me 63% dhe vrau 72% të qelizave të kancerit.

Shëndetin e zemrës

Bamja bën pamjen e saj në muajt e nxehtë të vitit, por ne gjithashtu i gjejmë ato të ngrira në të gjitha stinët. Është një perime e gjithanshme që konsumohet në mënyra të ndryshme në të gjithë botën, veçanërisht e popullarizuar në Shtetet e Bashkuara jugore, në pjesë të ndryshme të Afrikës dhe Lindjes së Mesme, Karaibeve dhe Amerikës së Jugut, por edhe në vendin tonë. Thuhet se është zbuluar në Etiopi 3.500 vjet më parë dhe ishte veçanërisht i dashur nga egjiptianët e lashtë.

Osteoporoza

Ushqimet e larta në vitaminë K, si bamja, promovojnë shëndetin e kockave duke thithur kalciumin.

Kapsllëk

Ushqimi i fibrave ndihmon në parandalimin e kapsllëkut dhe mban një sistem tretës të shëndetshëm.Fibrat dietike gjithashtu ndihmojnë në uljen e oreksit dhe mund të ndihmojnë në humbjen e peshës.

Shëndeti tretës

Fijet mukoze të bamjes lëvizin ushqimin në traktin tretës, duke shtuar vëllim. Kjo do të thotë që lëvizjet e zorrëve janë më të rregullta dhe ka një reduktim të problemeve gastrointestinale si fryrja, ngërçet, kapsllëku dhe gazrat e tepërta.

Vizioni

Burim i pasur me vitaminë A dhe antioksidantë si beta karoteni, ksantina dhe luteina që shkatërrojnë ose neutralizojnë radikalet e lira që janë përgjegjëse për prishjen e qelizave në trup, përfshirë ato përgjegjëse për shikimin. Konsumimi i rregullt do të mbrojë shikimin tuaj nga sëmundje të tilla si katarakti.

Lëkura

Antioksidantët e vitaminës A mbrojnë shëndetin e lëkurës, duke nxitur shërimin më të shpejtë, duke zvogëluar shfaqjen e plagëve, puçrrave dhe rrudhave.

Një e keqe e konsumimit të bamjes është niveli i lartë i oksalatit që përmban. Oksalatet mund të përkeqësojnë problemet e gurëve në veshka dhe biliare pasi bashkohen me gurët ekzistues dhe i bëjnë ato të rriten.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat