Sa kripë duhet të konsumoni në ditë, sipas ekspertëve?

Ushqime

Sa kripë duhet të konsumoni në ditë, sipas ekspertëve?

Më: 10 tetor 2021 Në ora: 17:14
Foto ilustrim

Perëndimorët konsumojnë shumë kripë, jo sepse futin shumë në ushqimin e tyre, por për shkak të kripës “të fshehur” që përmbajnë produktet si buka, djathi dhe madje edhe makaronat, thonë shkencëtarët amerikanë.

Në një raport të publikuar dje, Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) raportuan se 90% e të rriturve konsumojnë shumë më tepër kripë çdo ditë sesa duhet.

Por sa duhet të konsumojmë në ditë?

Sasia minimale e natriumit e nevojshme nga një i rritur i shëndetshëm vlerësohet të jetë 0.18-0.23 g. çdo ditë (me kusht që të mos nxirret përmes djerës). Një dietë që siguron këtë sasi të natriumit mund të mos jetë në gjendje të plotësojë nevojat e ushqyesve të tjerë.

Prandaj, për të siguruar mjaftueshmërinë në lëndë ushqyese të tjera dhe për të kompensuar humbjen e natriumit përmes djersës, të rriturit e shëndetshëm kanë nevojë për rreth 1.5 g. natriumi në ditë, që korrespondon me 3.8 g. kripë çdo ditë.

Por për shkak se është e vështirë të arrihet një marrje e tillë, duke pasur parasysh se konsumi mesatar i kripës në shumicën e vendeve evropiane është rreth 8-11 g. në ditë, një rekomandim më realist nga organizatat globale dhe autoritetet kombëtare është 5-6 g. kripë në ditë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat