Ushqimet që kanë një efekt pozitiv kundër plakjes

Ushqime

Ushqimet që kanë një efekt pozitiv kundër plakjes

Më: 14 tetor 2021 Në ora: 15:34
Foto ilustrim

Ne nuk mund ta parandalojmë orën kronologjike, por shkenca po na tregon gjithnjë e më shumë se ne mund të ndikojmë në ritmin. Mbajtja e një diete të shëndetshme është një mënyrë për të ngadalësuar plakjen në një farë mase. Në mënyrë që ushqimi të bëjë vërtet një ndryshim në shëndetin dhe pamjen, ne duhet ta hamë atë rregullisht në mënyrë që të ketë ndikim. Cilat ushqime mund të luftojnë shenjat e parakohshme të plakjes:

Boronica

Boronicat janë një burim i shkëlqyer i vitaminës C, fibrave dhe përmbajnë shumë antioksidues. Hulumtimet thonë se ato ruajnë funksionet njohëse dhe kanë një efekt pozitiv në shëndetin e zemrës. Ngjyra e tyre blu e thellë vjen nga antocianina, një antioksidues kyç.

Arra

Një studim i ri zbuloi se gratë që konsumonin arra rregullisht në moshën e mesme kishin më shumë gjasa të plaken më të shëndetshme në krahasim me ato që nuk hanë arra. Arrat gjithashtu luajnë një rol të rëndësishëm në shëndetin e zemrës, ndihmojnë në menaxhimin e presionit të gjakut të shëndetshëm dhe përmbajnë një bollëk fitokimikatesh anti-inflamatore.

Çaj

Pija e dytë më e konsumuar në botë, përveç ujit, përmban përfitime të pafundme kundër plakjes. Çaji hidratohet dhe është i mbushur me antioksidues për të luftuar inflamacionin e njohur si fitokimikate.

Fasule

Fasulet janë një nga ushqimet e rralla që përfshijnë dy kategori ushqimesh: karbohidratet dhe proteinat.

Dardha

Një konsum më i lartë i flavonoleve në dietë të gjetura në dardha, zarzavate me gjethe, brokoli, portokall, domate, fasule, vaj ulliri dhe çaj lidhet me një rrezik të reduktuar të zhvillimit të demencës të lidhur me sëmundjen e Alzheimerit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat