Ëmbëlsoni pasditen me Brigadeiros

Ushqime

Ëmbëlsoni pasditen me Brigadeiros

Më: 15 tetor 2021 Në ora: 16:36
Foto ilustrim

Çokollatat “Brigadeiro” janë ndër ëmbëlsirat më të njohura në Brazil. Sot Papare i ka përgatitur posaçërisht për ju.

PËRBËRËSIT: 

350 ml qumësht i kondensuar, 50 g gjalpë dhe 2 lugë kakao e hidhur.

PËRGATITJA: 

Në një tenxhere që nuk ngjit hedhim qumështin e kondensuar, gjalpin dhe kakaon. I përziejmë vazhdimisht Me spatul kuzhine derisa masa të trashet. E vendosim në një pjatë dhe e lëmë të ftohet plotësisht. Më pas, marrim nga pak me lugë të vogël dhe i japim formë sferike. Pas kësaj, i kalojmë në kakao pluhur ose në dekore sheqeri, sipas dëshirës, dhe i vendosim në mbajtëset prej letre. Çokollatat janë gati. E ku ka gjë më të ëmbël se qumështi dhe kakaoja për të bërë një dhuratë magjike për veten ose të dashurit tuaj.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat