Cilat janë ushqimet vegjetariane të pasura me proteina?

Ushqime

Cilat janë ushqimet vegjetariane të pasura me proteina?

Më: 16 tetor 2021 Në ora: 23:44
Foto ilustrim

Për të ndjekur në mënyrë korrekte një dietë vegjetariane, duhet të jeni shumë të kujdesshëm për të marrë mjaftueshëm proteina, e cila është një lëndë ushqyese kryesore për ruajtjen dhe rritjen e muskujve dhe në të njëjtën kohë, për mbajtjen e lëkurës dhe flokëve tuaj të fortë dhe të shëndetshëm. Një mangësi në këto substanca mund të çojë në zhvillimin e dëmtuar fizik, edemë, imunitet të dobët dhe masë të ulët të muskujve.

5 ushqimet më të mira të pasura me proteina për veganët

Soja – Fasulet e sojës janë burimi më i pasur i proteinave bimore. 250 gram sojë përmban 29 gram proteina, e cila është e barabartë me 100 g gjoks pule.

Thjerrëza – Një racion (30 gram) thjerrëza përmban afro shtatë gram proteina. Ju mund të hani thjerrëzat e kuqe ose jeshile, pasi të dyja varietetet përmbajnë shumë proteina përfshirë hekur, fibra dhe kalium.

Bajame – Bajamet sigurojnë një numër ushqyesish thelbësorë, të dobishëm për shëndetin, duke përfshirë një sasi të mirë të proteinave. Rreth 20-25 bajame përmbajnë gati gjashtë gram proteina.

Bizelet – Bizelet janë një ushqim i shkëlqyer me pak kalori. Një arsye tjetër që fshihet pas popullaritetit të bizeleve është se ato janë të pasura me proteina. Për më tepër, bizelet mbulojnë më shumë se 25% të kërkesës ditore për fibra, vitamina A, K, C, tiaminë, acid folik dhe magnez.

Fara kungulli – Është ushqimi i vetëm në listën e ushqimeve vegjetariane me proteina të larta që ka një përmbajtje proteine prej 19 gramësh. Ashtu si arrat, farat e kungullit janë një burim i shkëlqyer i proteinave dhe yndyrave të pangopura, përfshirë acidet yndyrore omega-6.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat