Ushqimet që shkatërrojnë kujtesën

Ushqime

Ushqimet që shkatërrojnë kujtesën

Më: 22 tetor 2021 Në ora: 18:14
Foto ilustrim

Ushqimet e gatshme dhe të shpejta mund të shkatërrojnë kujtesën tuaj.

Shkencëtarët thonë se ushqimet shumë të përpunuara, që përmbajnë konservantë janë të lidhura ngushtë me humbjen e kujtesës.

Studiuesit paralajmërojnë se nga këto ushqimet është e prekur edhe pjesa e trurit që rregullon frikën.

Pra, një dietë e keqe mund të nënkuptojë disa vendime të rrezikshme.

Por dietat me acid yndyror omega-3 shtesë DHA, të gjetura në peshq të tillë si salmoni, mund të shmangin këto probleme.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat