Ky ushqim forcon kujtesën dhe lufton kancerin

Ushqime

Ky ushqim forcon kujtesën dhe lufton kancerin

Më: 22 tetor 2021 Në ora: 23:00
Foto ilustrim

Lulelakra është e pasur me fibra dhe ujë, elementë të rëndësishëm në parandalimin e kapsllëkut, ruajtjen e shëndetit të tretjes dhe reduktimin e rrezikut të kancerit të zorrës së trashë. Studimet kanë treguar se fibrat dietike mund të ndihmojnë gjithashtu në rregullimin e sistemit imunitar dhe inflamacionin.

Kështu, ngrënia e lulelakrës mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve inflamatore si sëmundjet kardiovaskulare, diabeti, kanceri, goditja në tru dhe obeziteti.

Lulelakra rrit dhe përmirëson përqendrimin pasi përmban kolinë, thelbësore për përmirësimin e të mësuarit dhe kujtesës. Përveç kësaj, kolina është e përfshirë në ruajtjen e strukturës së membranës qelizore dhe sintezën e neurotransmetuesve.

Një filxhan me lulelakër jep vetëm 25 kalori, përmban 5 gram karbohidrate dhe mbulon pothuajse 77% të marrjes së vitaminës C të kërkuar nga një i rritur, 20% të marrjes ditore të vitaminës K dhe rreth 10% të vitaminës B6 dhe acidit folik. Përveç kësaj është një burim i mirë i kalciumit, magnezit, fosforit dhe kaliumit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat