5 ushqimet që duhet t’i blini patjetër bio

Ushqime

5 ushqimet që duhet t’i blini patjetër bio

Më: 25 tetor 2021 Në ora: 18:53
Foto ilustrim

Ushqimi i mirë nuk është vetëm ai që ju shijon më shumë, por ai që konsiderohet si më i shëndetëshmi.

Këtu futen ushqimet bio apo organike të cilat janë gjithnjë e më shumë në qendër të kryefjalës së ekspertëve të shëndetit.

Eshtë e vërtetë që të gjithë ushqimet duhet të jenë të shëndetshme, por disa prej tyre duhet t’i zgjidhni me më shumë kujdes.

Ekspertët e AgroWeb ju sugjerojnë që të bëni kujdes me këto 11 ushqime që i përdorni çdo ditë.

Mishi
Me siguri keni dëgjuar plot informacione për mishin dhe ndikimin e tij në shëndet.

Gjëja më e rëndësishme kur blini mishin është të siguroheni se ka sasitë e duhura të ushqyesve dhe nuk është i mbushur me kimikate të tjera.

Shpesh tek mishi jo cilësor gjenden gjurmë të mëdha hormonesh si ato të estrogjenit të cilat rrisin rrezikun e prekjes nga sëmundjet kancerogjene.

Kështu që sigurohuni të zgjidhni gjithnjë mish organic i cili është i pa trajtiuar me agjentë të dëmshëm kimikë dhe i certifikuar.

Qumështi
Një nga burimet më të mëdha të probiotikëve që shumica e njerëzve e marrin çdo ditë.

Është mjaft e rëndësishme që qumështi të jetë gjithnjë bio, por i kontrolluar.

Produktet e bulmetit në përgjithësi përbejnë 60-70 përqind të estrogjenit që njeriu merr nga ushqimi dhe kjo shifër është e konsiderueshme.

Shumica e këtyre hormoneve kalon nga lopa tek qumështi pasi këto të fundit ushqehen me tepricë hormonesh.

Çfarë i shqetëson ekspertët ëhtë se rreth % e lopëve që prodhojnë qumësht në botë trajtohen me një hormon të quajtur rBST.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat